Włóknocement zamiast drewna na elewacji przedszkola w Lengede, Niemcy

Włóknocement zamiast drewna na elewacji przedszkola w Lengede, Niemcy

W nowym budynku przedszkola w dzielnicy Broistedt w dolnosaksońskim mieście Lengede pierwotny projekt przewidywał elewacje i sufity z zachodzącymi na siebie deskami szalunkowymi z drewna lub sklejki z kolorową powłoką. Ostatecznie okładzina ściany szczytowej i elewacji została wykonana z płyt HardiePlank® i HardiePanel® z cementu włóknistego.
 
"Michael Sperling, dyrektor zarządzający firmy Sperling Holzbau GmbH und Co. KG, która realizowała przedszkole.
"Deski elewacyjne wyglądają jak drewno, są tak samo lekkie, a jednocześnie wytrzymałe jak beton i posiadają szereg zalet, które sprawiają, że są lepsze od konwencjonalnych systemów elewacyjnych.
 
Deski elewacyjne HardiePlank® i płyty Hardie Panel® są produkowane w sposób zrównoważony i energooszczędny z wysokiej jakości cementu portlandzkiego, piasku i włókien celulozowych. Specjalna formuła zapewnia wyjątkowe właściwości materiału: deski HardiePlank® i płyty elewacyjne HardiePanel® są wyjątkowo stabilne i odporne na uderzenia, nie kurczą się, nie pęcznieją i nie pękają, nawet gdy są wystawione na działanie ekstremalnych warunków klimatycznych przez wiele lat. Ponadto są one bardzo odporne na działanie alg i grzybów. Wilgoć i mróz, jak również ekstremalne upały nie mają szans, podobnie jak owady czy szkodniki. Ponadto oba produkty spełniają wymagania klasy reakcji na ogień A2-s1, d0 i są niepalne.
 
Głównego architekta ostatecznie przekonała realistyczna i naturalna faktura drewna desek włóknocementowych James Hardie, a w szczególności to, że okładzinę można wykonać w kolorze antracytowej szarości, aby dopasować ją do lakieru stalowych belek. Pomimo dodatkowych kosztów w wysokości około 5%, rada zażądała ponownej wyceny. "Gmina porównała koszty tych dwóch opcji", mówi architekt Frank Guder, dodając:Wynik porównania pokazał, że większe koszty byłyby amortyzowane już przy pierwszym remoncie."

A mistrz stolarski Michael Sperling ujął to trafnie: "Niższe koszty utrzymania były rzeczywiście powodem zastosowania cementu włóknistego zamiast drewna".
 
Projekt: wykonanie okładzin elewacji i sufitów w nowym budynku przedszkola "Krabbelwiese", 38268 Lengede - Broistedt,
Architecten GJH / Guder, Jung, Hämmerli Partnerschaftsgesellschaft mbB, 38228 Salzgitter, www.architecten-gjh.de
Realizacja: Holzbau Sperling Holzbau GmbH und Co. KG, 38271 Baddeckenstedt,

www.sperlingholzbau.de
 
 

 
Deski elewacyjne HardiePlank są niepalne i łatwe do czyszczenia.
 
 

Elewacje i sufity miały być pierwotnie obłożone drewnem. Aby jednak zaoszczędzić na kosztach utrzymania, inwestor zdecydował się na cement włóknisty.
 

Przedłużona konstrukcja dachu skośnego osłania również dostęp do ogrodu nowego żłobka.
 

Sufity w strefie wejściowej są wyłożone płytami z cementu włóknistego HardiePanel.
 

Deski elewacyjne HardiePlank można łatwo montować bez wstępnego nawiercania przy użyciu gwoździarek gazowych
 
 


Przyrząd montażowy Gecko (na zdjęciu poniżej gwoździarki) zapewnia, że nawet jedna osoba może osiągnąć pożądany wygląd elewacji i równomierne odstępy podczas montażu desek.

 
×